Danas se u gotovo svakoj trgovini može naći velika ponuda raznih ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Nažalost, većina od njih nema pozitivnog utjecaja na naše zdravlje. Da bi ekstra djevičansko maslinovo ulje bilo kvalitetno, mora imati nisku razinu slobodnih masnih kiselina, a visoki udio polifenola. Količina tih svojstava određuje se kemijskom analizom u laboratorijima, ali moguće je naučiti prepoznavati i vlastitim osjetilima što nazivamo senzorskom analizom maslinovog ulja.
Senzorska analiza se zasniva na prepoznavanju mirisa i okusa koja razlikuju vrhunska maslinova ulja od ostalih. Prema međunarodnim standardima Vijeća za masline, tri su najvažnija pozitivna svojstva kvalitetnih ulja:
Vrhunska ekstra djevičanska maslinova ulja imat će svjež miris, često razne note poput pokošene trave, lista masline, badema, zelene jabuke ili rajčice pa čak i banane. Nasuprot tome, u nekim maslinovim uljima naći ćemo mirise koji podsjećaju na ocat, ustajalost, užeglost i slično. U okusu su ekstra djevičanska maslinova ulja gorka i pikantna, s time da se gorčina i pikantnost značajno razlikuju s obzirom na sortu masline.
Prije svega, samo kvalitetna ekstra djevičanska maslinova ulja imaju sastav koji smatramo ljekovitim. Osnove o razlikovanju kvalitetnih ulja i onih iz supermarketa možete naučiti u Kući istarskog maslinovog ulja u Puli, a posebice kako ono utječe na ljudsko zdravlje. Mnoga su istraživanja dokazala da mediteranska prehrana i ekstra djevičansko maslinovo ulje u njenom središtu, pomažu u prevenciji mnogih bolesti.
Mnoga se istarska ulja mogu deklarirati kao vrhunska, a neka od najnagrađivanijih možete naći u trgovini Kuće istarskog maslinovog ulja. Ona mogu biti monosortna, nastala od jedne sorte masline ili kupaža – blend gdje se kombinira nekoliko sorti kako bi se dobilo na balansu okusa i bogatstvu mirisa.