O zdravstvenim prednostima maslinovog ulja znalo se još u antici kada se smatralo posebno vrijednim proizvodom te koristilo u razne svrhe. U antičkoj Grčkoj ono je bilo ključni sastojak u njezi kože. Redovno nanošenje maslinovog ulja na kožu davalo joj je mekan osjet, a sama koža se time odlično hranila i hidratizirala. Drevni Egipćani prepoznali su ljekovita svojstva maslinovog ulja i koristili ga u kozmetici kao bazu za različite masti i kreme.
Vjerovalo se također da maslinovo ulje ima protuupalna i antibakterijska svojstva koja ubrzavaju zacjeljivanje rana i manjih ozljeda, tako da se koristilo i u medicinske svrhe. Danas znamo da ono pomaže u snižavanju lošeg kolesterola u krvi, te da zaista djeluje antioksidativno i protuupalno. Vitamin E, koji je njegov bitan sastojak, također je učinkovit antioksidans.
Još uvijek nailazimo na podatak da je potrebno hidratizirati samo suhu kožu, no to nije istina. Skoro svaki tip kože može imati primjetne prednosti od hidratacije, bez obzira na njeno stanje.
S godišnjim dobima i različitim stanjima kože mijenjaju se i njezine potrebe za vlagom. Zimi je koža našeg tijela stalno pokrivena, često u toplim i suhim prostorima. Ljeti koža više diše, ali je često izložena suncu i visokim temperaturama posebno na Mediteranu.
Zato su od davnina na ovim područjima maslinovo ulje koristili za hidrataciju kože. Danas postoji niz balzama i krema koje nanosimo na tijelo želeći kožu učiniti mekom i glatkom. Ukoliko želite potpuno prirodan proizvod, bez kemijskih dodataka, posegnite za kvalitetnim maslinovim uljem. Ukoliko vam je previše uljno, možete ga pomiješati s kremom koju koristite i tako lakše nanijeti maslinovo ulje na tijelo.
Djelovanje maslinovog ulja je antioksidativno, bogato je vitaminom E i polifenolima koji ublažavaju efekt UV zraka na našoj koži, oni pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji mogu uzrokovati starenje kože, pomaže u brzoj regeneraciji stanica kože i ima protuupalno sredstvo. U manjoj mjeri smanjuje vidljivost ožiljaka i strija, što je dobar dodatak kod korištenja maslinovog ulja pri sunčanju.
No prije svega, važno je odabrati kvalitetno ulje, tj. ekstra djevičansko maslinovo ulje kako bismo bili sigurni da na sebe nanosimo prirodan i zdrav proizvod. Čisto i prirodno maslinovo ulje pomoći će nam da ostvarimo lijepi ten, mnogo bolje od većine losiona.
Donedavno je bijela čista koža bila pojam ljepote i visokog statusa. Žene su izrazito pazile da im koža ne potamni i nisu se izlagale suncu. Danas je trend potpuno drukčiji i većina i muških i ženskih osoba smatra lijepim upravo preplanulu kožu. S druge strane, pretjerano izlaganje suncu je opasno i kožu moramo zaštititi od UV zraka. Zato se uvijek preporučuje nanositi kremu sa zaštitnim UV faktorom, a onda nanijeti i maslinovo ulje.
Nanošenje maslinovog ulja je posebno popularno jer koži brže daje tamniji ton tijekom sunčanja. Zapravo, učinak bržeg tamnjenja stvarno djeluje zahvaljujući uljima poput maslinovog ili kokosovog ulja. Ulje reflektira svjetlost i na taj način osigurava da se sunčeve zrake na vašoj koži pojačaju. To uzrokuje da melanociti u vašoj koži otpuštaju više pigmenta melanina, koji pod utjecajem UV zračenja reagira s kisikom u vašoj krvi i još brže posmeđuje kožu.
Maslinovo ulje koristi se u raznim kombinacijama kao prirodno sredstvo za njegu kože i kose. Maslinovo ulje za kosu može se koristiti i uz dodatak limuna. Ukoliko želimo posvijetliti kosu, pri izlaganju suncu, možemo koristiti maslinovo ulje i limun. Tu kombinaciju upotrebljavamo na način da ih pomiješamo u jednakim omjerima i jednostavno nanesemo na kosu tijekom sunčanja, na cijelu dužinu ili na dijelove koje želimo posvijetliti.
Upravo ova kombinacija maslinovog ulja i limuna može se čak i konzumirati jer ima velike zdravstvene prednosti. Na temelju mnogih istraživanja te prednosti su borba protiv upala, sadrži vitamin C, kalcij i pomaže kod mršavljenja. No, s druge strane ova kombinacija ima i njenih nuspojava. Dok na neke djeluje pozitivno, kod drugih može izazvati glavobolju, nadražiti crijeva, izazvati gastritis ili žgaravicu.
Maslinovo ulje je vrlo hranjivo za našu kožu, no ono što se ne uzima u obzir, je da ono ne pruža nikakvu zaštitu od UV zračenja (njegov SPF faktor je od 2-8), a time ni zaštitu od oštećenja kože ili opeklina od sunca. Zato se usporedno s maslinovim uljem preporuča koristiti i krema za sunčanje čak i ako želite brzo pocrnjeti. Krema za sunčanje vas neće spriječiti da pocrnite. Nakon kreme za sunčanje, kožu namažite tankim slojem maslinovog ulja i sami svjedočite njenoj blagoj preplanulosti.
Iako su prednosti maslinovog ulja poznati još od antike, tek se u suvremeno doba razvojem kemije i nakon niza znanstvenih istraživanja zaista dokazalo zašto i kako to maslinovo ulje pozitivno djeluje na naše zdravlje. Znanstvenici također kažu da nije svako ekstra djevičansko maslinovo ulje isto, već je važno znati koje je ono koje sadrži najviše polifenola. Jedno je od najjednostavnijih pravila da mora imati gorčinu i pikantnost, jer su upravo to kvalitetni sastoji koji pozitivno djeluju na naše zdravlje. Također, takvo ulje treba pravilno čuvati . Treba ga držati u tamnim staklenim bocama, na tamnom mjestu i na sobnoj temperaturi.
Živimo savjesno u skladu s prirodom i odaberimo najbolje proizvode znajući porijeklo i vrijednost istih.