Zdravstvene prednosti maslinovog ulja i njegova primjena u prehrani oduvijek su imali veliki značaj. Maslinovo ulje nije samo sastojak, već je ono pravi eliksir zbog svojih aktivnih sastojaka koji utječu na naše zdravlje. Bilo da se radi o prženju ili njegovom korištenju u gotovim jelima kao začin, maslinovo ulje je uvijek u prvom planu. O samoj važnosti u prehrani, možemo učiti i od starijih generacija koje su priznavale maslinovo ulje kao vrhunski proizvod. Nije bez razloga ovjekovječen nazivom „Tekuće zlato“.
Maslinovo ulje je temeljni sastojak mediteranske prehrane koja je od davnina poznata kao jedna od najzdravijih. 2010. godine UNESCO je mediteransku prehranu proglasio i nematerijalnom kulturnom baštinom čovječanstva, a time i njen kamen temeljac: ekstra djevičansko maslinovo ulje. Preporučuje se svakodnevno konzumiranje maslinovog ulja budući da svi njegovi sastojci doprinose zdravlju cijelog organizma. Čak se i preporuča uzimati tri žličice ili jedna čajna žlica maslinovog ulja rano ujutro prije doručka radi reguliranja probave.
Vjerojatno ste negdje čuli za mit o maslinovom ulju, tj. da se ne smije pržiti sa maslinovim uljem. No, ono što je točno i znanstveno dokazano je da čisto ekstra djevičansko maslinovo ulje ima visoku točku dimljenja, čak do 215°C. što znači da je maslinovo ulje prikladno za prženje. Sa maslinovim uljem to je moguće jer je stabilno na visokoj temperaturi, što pravo ekstra djevičansko maslinovo ulje čini odličnim odabirom za zdravo kuhanje. Ono sadrži veliki broj benefita za zdravlje čovjeka, počevši od velikog broja polifenola, prirodnih antioksidansa, vitamina…
Najzdravije je koristiti ga kao dodatak na gotovim jelima jer onda u sebi sadrži najveći broj vitamina i minerala. Ljekovita svojstva su najsnažnija kada se koristi hladno ili lagano zagrijano, no svakako se preporuča i pri kuhanju i prženju iz navedenih razloga.
Moguće je pržiti meso na maslinovom ulju. Iako maslinovo ulje ostaje bez aroma, ne gubi one važne sastojke poput vitamina i antioksidansa koji su bitni u našoj prehrani.
Ako želite koristiti maslinovo ulje za prženje i prženje u dubokom ulju, pri korištenju drvenog trika primijetit ćete da se ti mjehurići pojavljuju pri temperaturi od oko 160°C. Za razliku od onoga što stoji u mnogim knjigama recepata, ova temperatura je sasvim dovoljna. Ni odreske ne treba peći na višoj temperaturi. Budući da je kod maslinovog ulja točka dimljenja pri temperaturi od 215°C, ono je sigurno odličan odabir. No, važno je znati da pri prženju koristimo čisto ekstra djevičansko maslinovo ulje kako bi bili sigurni da koristimo najbolje za naše zdravlje.
Sigurno ste se zapitali na kojem ulju i kako ispeći ribu u tavi. Ono o čemu se treba voditi briga je upravo ulje na kojem pržimo. Maslinovo ulje je najbolji izbor pri pripremi hrane, a tako i pri prženju ribe u tavi. Ukoliko ne želite trošiti puno ulja pri prženju i sačuvati maslinovo ulje za pripremu drugih jela, možete koristiti druga ulja, no i maslinovo ulje je siguran izbor.
Ono što je najvažnije naglasiti je utjecaj maslinovog ulja na zdravlje.
Maslinovo ulje poznato je po svojim doprinosima na zdravlje. Ljudi su ga koristili još u antičkom dobu za razne namjene kao što su posebne dijete, mazanje tijela i zacjeljivanje rana. Poseban sastav njegovih biljnih tvari dokazano djeluje na zdravlje i ljepotu.
Ono je bogato vitaminima A, E, D i K. Pozitivno utječe na razinu kolesterola i sprječava kardiovaskularne bolesti. Bogat je antioksidansima i djeluje protuupalno. Maslinovo ulje je vrlo važno za probavu, tj. poboljšanje probavnog sustava, čuva zdravlje kostiju, doprinosi bistrini uma, čuva zdravlje kose i pridonosi mladolikom izgledu kože. Osim toga otklanja probleme žgaravice, gastritisa, čireva, kolitisa i zatvora.
Maslinovo ulje djeluje blagotvorno na probavu. Ukoliko želimo potaknuti probavu, preporuka su tri žličice maslinovog ulja rano ujutro. Ono djeluje blago laksativno.
Pri korištenju maslinovog ulja moramo voditi računa da koristimo vrhunsko ekstra djevičansko maslinovo ulje. Pri kupnji, moramo voditi računa o tom pitanju, jer to je prvi korak pri korištenju pravog proizvoda. U Kući maslinovog ulja u Puli, uz širok odabir najboljih maslinovih ulja iz Istre, možete i sudjelovati u edukacijskim degustacijama kroz koje možete naučiti kako prepoznati pravo ekstra djevičansko maslinovo ulje.
Važno je i pitanje kako čuvati maslinovo ulje. Nije ga preporučljivo držati direktno na suncu, niti u hladnjaku. Treba se čuvati na sobnoj temperaturi, u tamnom prostoru, u tamnoj staklenoj boci.
Sam izbor maslinovog ulja, njegovo čuvanje i namjena, doprinosi do njegovog kvalitetnog konzumiranja. Nadogradnjom znanja o maslinovom ulju, njegovom pravilnom primjenom, utječemo na poboljšanje našeg zdravlja.
Učenjem od naših starih, primjenom novih znanja i širenjem i dijeljenjem istih, utječemo ne samo na sadašnje generacije već ostavljamo trag prema kojem će se i buduće generacije voditi.
Izaberite najbolje za vas, birajte pažljivo i koristite maslinovo ulje na najbolji način.