Potraga za zdravim načinom života i usporavanjem starosti dugačka je kao i ljudski rod. Stoljećima su ljudi pokušavali naći načina kako usporiti starenje, izliječiti se od bolesti ili naći njihove uzroke. Razvojem medicine, kemije i drugih srodnih grana znanosti, sve se više shvaća način funkcioniranja našeg organizma, te otkriva veza između prehrane i oboljenja, odnosno ubrzanog starenja.
Upravo zbog toga i danas primjećujemo povećani interes za zdravom hranom koja je proizvedena na prirodan način, kao i za onim namirnicama koje u svom kemijskom sastavu sadrže spojeve kojima se pripisuje djelotvoran učinak na zdravlje čovjeka.
Takva se hrana naziva funkcionalnom hranom. To je hrana koja sadrži sastavnice čije će djelovanje na imunitet čovjeka i prevenciju oboljenja biti brzo i efikasno. U tom su se smislu provodila brojna istraživanja koja će ustanoviti konkretna djelovanja takve hrane na naš organizam, a takva se istraživanja rade i dalje.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje je upravo takva funkcionalna hrana. Ovdje govorimo o kvalitetnom ekstra djevičanskom maslinovom ulju, soku ploda masline, koje se dobiva isključivo mehaničkim putem, na ispravan način i takvo maslinovo ulje utječe pozitivno na naše zdravlje.
Znanstvenici smatraju kako je konzumacija 2 do 3 žlice kvalitetnog maslinovog ulja ujutro i navečer dovoljna da bi se iskoristili svi njegovi benefiti odnosno pozitivni utjecaj na naše zdravlje. Više informacija pročitajte na Oleumhistriae gdje možete i kupiti maslinovo ulje visoke kvalitete.
Upravo su istraživanja posljednjih desetljeća pokazala da se učestalost pojave mnogih bolesti vezuju s oksidacijskim stresom, a koji se pak povezuje s načinom života i tipom prehrane. Podaci pokazuju da je među populacijom gdje prevladava mediteranski tip prehrane stopa smrtnosti od raznih oboljenja puno manja.
Mediteranska prehrana koja se temelji na visokom udjelu funkcionalnih namirnica koje su bogat izvor fitokemikalija i antioksidansa smatra se modelom zdrave prehrane. U njoj je maslinovo ulje glavni izvor masnoća i njegov se značaj dokazao u smanjenju rizika od oboljenja krvožilnog sustava, prevenciju nekih tipova karcinoma (prostate, dojke, jajnika, debelog crijeva), utjecaj na imunološki sustav organizma, pa čak i na usporavanje procesa starenja.
Najzastupljeniji prirodni antioksidansi u maslinovom ulju su vitamin E te fenolni spojevi. Djevičansko maslinovo ulje izuzetno je bogato fenolima što ga čini posebnim u odnosu na druge tipove ulja.
Oleokantal, prirodni spoj iz skupine fenola, prvi je puta zamijećen u ekstra djevičanskom maslinovom ulju godine 1993. od strane talijanskih znanstvenika. Spoj je nazvan tim imenom zbog svog specifičnog djelovanja – daje izrazito oštar, pikantan okus maslinovom ulju. (oleo =maslina, canth=oštar, al=aldehid) i ima vrlo široko djelovanje na naš organizam. Zašto je maslinovo ulje gorko, pročitajte u našem prošlom tekstu.
Važna uloga maslinovog ulja kreće od prehrane trudnica i djece pa do prehrane osoba starije dobi. Znanstvene spoznaje o utjecaju prehrane majke na zdravlje djeteta u kontinuiranom su porastu zbog pojave novih znanstvenih disciplina poput epigenetike, a istovremeno i zbog porasta nekih kroničkih oboljenja kod djece u razvijenim zemljama (astma, alergije).
Maslinovo ulje djeluje putem dva mehanizma: visokim unosom oleinske kiseline koja obogaćuje sve biološke membrane, zamjenjujući višestruko nezasićene masne kiseline sklone štetnom procesu oksidacije te visokim udjelom prirodnih antioksidansa koji svojim djelovanjem uklanjaju višak slobodnih radikala i održavaju potrebnu oksido-redukcijsku ravnotežu u organizmu.
Također, tijekom procesa starenja česta je pojava i kalcifikacija kostiju. I u ovom slučaju dnevni unos maslinovog ulja može biti koristan na naše tijelo. Bogatstvo oleata i esencijalnih masnih kiselina povoljno djeluju na mineralizaciju kostiju.
Proces starenja vrlo često prati i otežana funkcija probavnog sustava i slaba apsorpcija nutrijenata iz hrane, posebno vitamina i minerala. Znanstvenici uočavaju laksativni učinak maslinovog ulja i ujedno njegovu laku probavljivost i visok stupanj apsorpcije u odnosu na druge vrste masnoća.
Maslinovo ulje pokazuje antimikrobno djelovanje na štetne bakterije iz crijevne mikroflore čovjeka. Istraživanja su pokazala da polifenoli iz masline ostaju stabilni tijekom nekoliko sati u kiselom mediju želuca zadržavajući svoja antimikrobna svojstva. Rezultati upućuju na mogućnost korištenja maslinovog ulja kao sredstva efikasnog u prevenciji pojave čira i karcinoma na želucu.
Zato se kvalitetno maslinovo ulje preporučuje uzeti ujutro, na prazan želudac, gorčina ujutro.
Jedno od ključnih svojstava maslinovog ulja je njegova visoka koncentracija mononezasićenih masti, posebno oleinske kiseline. Ova masna kiselina smatra se “zdravom” masti jer može pomoći u kontroli apetita, povećanju osjećaja sitosti i regulaciji razine šećera u krvi. U tom smislu može biti pomoć u kurama mršavljenja.
Maslinovo ulje smatra se bogatim izvorom prirodnih antioksidacijskih spojeva. Protuupalno djelovanje zabilježeno je u mnogim znanstvenim studijama te se vezuje uz antioksidacijsku aktivnost njegovih komponenti. Ono je pravi čuvar oksido-redukcijske ravnoteže organizma.
Mononezasićena, oleinska masna kiselina koja prevladava u maslinovom ulju utječe na imunološki sustav organizma. Koristan učinak maslinovog ulja najviše se povezuje sa smanjenjem rizika od bolesti srca i krvožilnog sustava.
Pojedine komponente iz maslinovog ulja, poput oleokantala, povećavaju prijenos signala između živčanih stanica, pomaže obnovi stanica u zoni hipokampusa koja je zadužena za memoriju i kognitivne procese.
Kvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje je ono s niskim stupnjem slobodnih masnih kiselina, te s visokim udjelom polifenola. Može se koristiti kao začin, za kuhanje i pripremu namirnica. Ukoliko želite iskoristiti puni zdravstveni potencijal maslinovog ulja, koristite ga ujutro i uvečer bez dodataka hrani. Ujutro to može biti natašte, te navečer prije spavanja.
Znanstvenici preporučuju konzumaciju kvalitetnog maslinovog ulja 2 do 3 žlice što je dovoljna količina da bi se iskoristili svi njegovi potencijali te pozitivni utjecaj na naš organizam i zdravlje.