Gastritis je upala želučane sluznice i zna biti nezgodan za ljude širom svijeta. Poznajemo akutni i kronični tip gastritisa. Akutni tip donosi brze i kratke probleme, dok kronični može trajati mjesecima, pa i godinama. Uglavnom se najčešće osjeti bol u trbuhu, žgaravica, povraćanje, nadutost, pa čak i krvava stolica. Liječenje i terapija su važni kako bi se izbjeglo stvaranje čireva i karcinoma.
Gastritis se može dogoditi zbog infekcije helico bakterijom, pretjeranim unosom alkohola ili zlouporabom određenih lijekova. Svakako se treba obratiti za liječničku pomoć, ali kod blažih oblika upale, mnogi se odlučuju na prirodna rješenja. Jedno od njih je i maslinovo ulje. Ono, sa svojim protuupalnim i antioksidativnim moćima, odlično pomaže u sprječavanju razvoja gastritisa. Preporučuje se uvijek odabrati vrhunsko kvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje, jer je najzdravije.
Maslinovo djeluje kao super antioksidant s jakim protuupalnim moćima zbog visoke koncentracije polifenola. Ako ga redovito konzumiramo može pomoći ublažavanju upala u želucu i isto tako može držati simptome gastritisa pod kontrolom. Polifenoli pomažu u zaštiti želučanog tkiva i zbog tih odlika ekstra djevičansko maslinovo ulje mnogi smatraju lijekom za želudac, a posebno pomaže i u održavanju ravnoteže probavnog sustava. Dodavanje maslinovog ulja u prehranu može biti jednostavan način da sačuvamo ne samo naš želudac već i naše zdravlje uopće.
Maslinovo ulje se koristilo u medicinske svrhe još od davnina. I stari Rimljani su ga koristili kao sredstvo za ublažavanje raznih upala kao i kod probavni smetnji. Koristili su ga kao dio prehrane ili samostalno kao tretman za smanjivanje želučanih problema, baš kao što se koristi i danas.
Danas znanost prepoznaje zdravstvena svojstva maslinovog ulja te znanstvenici smatraju da redovito konzumiranje maslinovog ulja smanjuje rizik od upala i gastritisa ali i da redovna konzumacija pogoduje i djeluje dobrotvorno na cijelo tijelo. Prirodni antioksidansi odolijevaju kiselom okruženju želuca, pa djeluju antibakterijski na helico bakteriju, koja je jedan od glavnih krivaca pojave gastritisa. Ovo zanimljivo istraživanje je i objavljeno 2007. godine. Znanstvenici tvrde da već samo jedna do dvije žlice maslinovog ulja ujutro možemo doprinijeti u borbi protiv te bakterije.
Studije su dokazale i da je Mediteranska prehrana jedna od najkvalitetnijih oblika prehrane, a glavni izvor masnoće tu je upravo maslinovo ulje. Zanimljivo je da nam maslinovo ulje može pomoći i kod mršavljenja a više o tome možete saznati na našem blogu.
Maslinovo ulje vrlo se lako konzumira s različitim jelima. Izuzetno je zdravo i preporuča se kao jedno od eliksira za duži i zdraviji život. Stavite ga u salate, dodajte u jela ili koristite za kuhanje.
Postoje i mnogi prirodni lijekovi koji mogu pomoći kod ublažavanja simptoma gastritisa.
Smokve u maslinovom ulju su jedan od poznatih prirodnih recepata koji se koristi za ublažavanje bolova kod probavnih smetnji. Taj je recept od davnina poznat na našim prostorima, a nastao je logično, jer su smokve i maslinovo ulje uvijek bili dio prehrane na Mediteranu. Vjeruje se da pomaže kod gastritisa, čira na želucu, zatvora, ali kod i problema s crijevima.
Još jedan prirodni lijek za prevenciju gastritisa su maslinovo ulje i limun. Zajedno pomažu u podmazivanju želučane sluznice, potiču cirkulaciju i djeluju kao laksativ što može pomoći kod ublažavanja raznih simptoma probavnih smetnji. Najbolje ga je popiti ujutro na prazan želudac. Osim što je odličan za probavne smetnje, ovaj prirodni lijek, pomaže i u pročišćavanju jetre. Priprema je jednostavna. Uzmite žlicu visoko kvalitetnog maslinovog ulja i iscijedite pola limuna. Pomiješajte ove sastojke i popijte smjesu rano ujutro na prazan želudac.
Maslinovo ulje je uveliko poznato zbog svojih zdravstvenih prednosti i može biti odličan saveznik u borbi protiv gastritisa zahvaljujući svojim protuupalnim i antioksidativnim moćima. Može se koristiti u kombinaciji sa drugim prirodnim preparatima, ali važno je napomenuti da ne reagiramo svi isto. Prije odabira bilo kakve terapije ili izmjene u načinu prehrane ipak prvo posavjetujte se s liječnikom i držite se uputa pri liječenju i odabiru najbolje terapije za vas.